Flegamina jest lekiem wykrztuśnym, ma działanie mukolityczne; pomaga w odkrztuszaniu zalegającego w drogach oddechowych śluzu. Jeśli pacjent cierpi na kaszel suchy, powinien zastosować leki przeciwkaszlowe, blokujące odruch kaszlu (np. kodeina czy lewodropropizyna).
Pytania i odpowiedzi
-
Czy Flegamina jest dobra na suchy kaszel?
-
Ile godzin przed snem stosować Flegaminę?
Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego nie należy stosować bromheksyny bezpośrednio przed snem.
-
Na jaki kaszel jest Flegamina?
Flegamina jest lekiem mukolitycznym, zatem powinna być stosowana w przypadku kaszlu mokrego, związanego z powstawaniem wydzieliny w drogach oddechowych.
-
W jakich lekach jest bromheksyna?
Bromheksyna jest substancją czynną takich preparatów jak Flegamina, Flegafortan czy Flegatussin. Dostępna jest w postaci tabletek, tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej, kapsułek, syropu oraz kropli doustnych.
-
Z czym nie łączyć bromheksyny?
Bromheksyna nie powinna być łączona z lekami przeciwkaszlowymi, atropiną czy lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
-
Czy bromheksyna to bezpieczny lek?
Bromheksyna jest uważana za bezpieczny lek.
-
Na co działa bromheksyna?
Bromheksyna jest lekiem z grupy mukolityków. Jej główny mechanizm działania prowadzi do obniżenia lepkości zalegającego w oskrzelach śluzu, co ułatwia odkrztuszanie.
-
Czy można stosować bromheksynę u dzieci?
Bromheksyna może być stosowana u dzieci już od 2 roku życia. Należy jednak zwrócić uwagę na właściwą postać leku.
-
Czy można stosować bromheksynę u osób starszych?
Bromheksyna może być stosowana u osób starszych ze względu na jej skuteczność w leczeniu problemów z układem oddechowym. Ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność, przede wszystkim ze względu na ryzyko wystąpienia interakcji.
-
Czy bromheksyna uzależnia?
Bromheksyna nie powoduje uzależnienia. Ten lek jest środkiem wykrztuśnym, stosowanym w terapii chorób układu oddechowego.