Jak działa bromheksyna?

Bromheksyna – skuteczne ułatwienie wykrztuszania śluzu

Bromheksyna jest syntetyczną substancją będącą pochodną alkaloidu — wazycyny. Jest to lek często stosowany w przypadku różnego rodzaju infekcji, którym towarzyszy kaszel mokry, związany z występowaniem zalegającej wydzieliny w drogach oddechowych. W jaki sposób bromheksyna pomaga w tego typu infekcjach?

Jaki jest mechanizm działania bromheksyny?

Śluz występujący w drogach oddechowych zbudowany jest z polisacharydów, czyli rozgałęzionych związków cukrowych.
Bromheksyna działa poprzez depolimeryzację (rozkład) kwaśnych włókien polisacharydowych w śluzie oraz stymulację aktywności komórek gruczołowych do produkcji obojętnych polisacharydów. Rezultatem tych procesów jest zmniejszenie lepkości gęstej wydzieliny oskrzelowej.
Po zaprzestaniu podawania bromheksyny morfologiczna struktura wydzieliny oskrzelowej powraca do stanu pierwotnego, co wiąże się z powrotem do zwiększonej lepkości.
Przyjmowanie bromheksyny ułatwia wykrztuszanie gęstej wydzieliny i poprawia funkcję nabłonka rzęskowego, co wspomaga proces oczyszczania dróg oddechowych, dlatego lek ten jest stosowany w przypadku chorób związanych z zalegającym śluzem, tzw. kaszlu mokrym.

Jaka jest farmakokinetyka bromheksyny?

Farmakokinetyka jest nauką opisującą losy leku w organizmie, od jego przyjęcia do eliminacji z ustroju.
Dostępność biologiczna bromheksyny jest dość niska z powodu efektu pierwszego przejścia w wątrobie. Proces ten prowadzi do powstawania biologicznie aktywnych metabolitów, w tym ambroksolu. Większość bromheksyny (90-99%) wiąże się z białkami osocza.
Okres biologicznego półtrwania bromheksyny wynosi około 12 godzin. Większość podanej dawki (85-90%) jest wydalana z moczem w postaci metabolitów, takich jak glukuronidy i siarczany. Niewielka ilość bromheksyny jest wydalana z kałem. Warto zaznaczyć, że bromheksyna przechodzi przez barierę łożyskową, co ma istotne konsekwencje dla jej stosowania w czasie ciąży.

Podsumowanie

Bromheksyna jest skutecznym lekiem mukolitycznym, który działa poprzez depolimeryzację kwaśnych włókien polisacharydowych w śluzie i stymulację produkcji obojętnych polisacharydów przez komórki gruczołowe. Chociaż jej biodostępność jest ograniczona z powodu efektu pierwszego przejścia w wątrobie, bromheksyna jest skuteczna w ułatwianiu wykrztuszania gęstego śluzu i poprawie funkcji nabłonka rzęskowego. Zawsze należy pamiętać, że jak każdy lek, bromheksyna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami.

Bibliografia

http//chpl.com.pl/data_files/2013-03-14_flegamina_o_smaku_mietowym_syrup_spc_clean_2013-03-07.pdf
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24794/characteristic

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: